Sindrom gniježđenja u trudnoći je instinktivan prirodni proces

Buduće majke hrčci to rade, kao i psi i mačke. Ptice koje strpljivo sjede na svojim jajima također. A radi to i većina budućih majki - riječ je o gniježđenju!

čišćenje u trudnoći

A radi to i većina budućih majki - riječ je o gniježđenju Gniježđenje je pripremanje "gnijezda" za skori dolazak prinove. Ovaj instinkt jak je kod ljudi gotovo jednako kao i kod životinja. Zov je to prirode na pripremu za dolazak novog člana, a očituje se velikom navalom adrenalina, najčešće oko 38. tjedna trudnoće, ali može i ranije, a može se i protegnuti kroz cijelu trudnoću.

U tim danima ili tjednima gniježđenja buduća majka je i izrazito produktivna. Sve ono što se mjesecima ili čak godinama (Oops?) spremalo "pod tepih" sada će se posložiti i počistiti. Jer porivu da baš sad morate počistiti garažu jednostavno ne možete pobjeći. Ili, dohvatiti one čarape koje su pale u "Bermudski trokut" između perilice i sušilice, da, upravo sada je pravo vrijeme za to. Presložiti ormar, začine složiti po abecedi, napokon počistiti ispod kreveta, odlediti zamrzivač.., sve to su poslovi koje buduće mame u naletu adrenalina odjednom požele napraviti.

Osim što ovaj proces ispadne i koristan, gniježđenje netom prije poroda smatra se i sigurnim znakom da je porod blizu te pomaže tijelu u procesu pripreme. Biološki sastav našeg tijela omogućava nam da se tako prirodno pripremimo za ono što slijedi, a uslijediti će umorni i ponekad teški dani u kojima za takve stvari i temeljita čišćenja jednostavno ni nećete imati vremena.

Ako vas ovaj sindrom pripremanja gnijezda nikad ne uhvati, ne brinite, i to je u potpunosti normalno i prirodno, i ne znači da se manje veselite dolasku djeteta.

A ako vas ipak zahvati, kod svega što odjednom poželite napraviti potreban je oprez i ne izlaganje vas i bebe nepotrebnom riziku. Nemojte se penjati, posebice ne na nesigurna mjesta ili dizati teške predmete. Izbjegavajte ljestve! Ne želite se preumoriti jer energija će vam biti više nego potrebna u rađaonici, ali i nakon poroda. A osim toga, ako vam još termin nije na vidiku potreban je oprez kako ne bi izazvali kontrakcije.

Osim svega navedenog, iako će se većina budućih majki u procesu gniježđenja uhvatiti upravo ovih poslova, ako imate snage i volje prije poroda svako se preporučuje:

- počistiti i opskrbiti hladnjak: izbaciti proizvode kojima je i eventualno prošao rok trajanja ili koje nećete konzumirati, a ubaciti one koji su nužni i koji će vam trebati u danima nakon povratka iz bolnice.

- posložite smočnicu: odnosno, napunite je maksimalno koliko možete, namirnicama koje najčešće koristite, jer ipak narednih nekoliko tjedana i nećete biti u "formi" za odlazak u trgovinu.

- kuhajte unaprijed: iako će vas kuhanje unaprijed možda i zahvatiti tijekom gniježđenja, a možda i neće, ono je svakako dobro došlo. Ranije pripremljena hrana (posebno ako nemate u blizini nekoga tko će vam kuhati ili partnera koji ne stigne) itekako će dobro doći u periodu nakon poroda.

- pripremite sve za bebu: pripremite dovoljno odjeće i ostalih potrepština za bebu u prvim tjednima života.

- pripremite sitnice za sebe: dakle, dovoljno uložaka, udobnih gaćica, grudnjak za dojenje kao i umetke za dojenje te sve ono što smatrate da vam vaš partner ili netko drugi blizak neće uspjeti kupiti ako vam zatreba.