Instagram već nekoliko godina vrvi primamljivim fotkama avokado tostova, salata i tjestenina, a nutricionisti ne prestaju isticati sve blagodati ovog tropskog voća. Avokado danas ima jako puno pobornika među celebovima, fitness instruktorima i nutricionistima, a iako nije uvijek lako pronaći savršeno zreo plod, potraga se itekako isplati s obzirom na sva ljekovita svojstva kojima se avokado može pohvaliti.
Naime, ova zelena voćka s velikom košticom potječe iz prašuma Južne i Srednje Amerike gdje se koristi u kulinarstvu preko 8.000 godina. Avokado su prvi uzgajali Inke, Olmeci i Maje koji su ga smatrali čudotvornim voćem i vjerovali da njeguje tijelo i izvana i iznutra. Iako tada nisu postojala istraživanja koja bi potvrdila koje sve minerale i vitamine avokado sadrži, danas znamo da se svi ti pradavni narodi nisu nimalo prevarili u svojoj procijeni blagotvornosti avokada.
Bogat, kremast i punog specifičnog okusa, avokado je zdravi dodatak svakom jelu, a samo 100 grama avokada sadrži oko 160 kalorija, 15 grama zdravih masti, 9 grama ugljikohidrata i 2 grama vitamina. Uz oko dvadeset zdravih esencijalnih ulja, avokado je riznica zdravlja koja obiluje i vlaknima, folnom kiselinom i kalijem, a izvrstan je izvor i vitamina E i B.
Poznato je kako redovita konzumacija poboljšava zdravlje kože, a zbog visokog udjela mononezasićenih masnih kiselina pomaže koži da zadrži vlagu. Prisutne omega-3 kiseline pomažu u smanjivanju crvenila i nadraženosti te potiču na brži proces obnove kože.
Uz to, konzumacijom avokada znatno smanjujete svoj rizik od razvijanja srčanih bolesti, jer zdrave masti iz avokada snižavaju razinu triglicerida i lošeg kolesterola u krvi. Avokado je isto tako prema mišljanju stručnjaka top hrana za zdravlje i dobro funkcioniranje mozga. Uz visoki udio vitamina E i omega-3 kiselina, održava mozak zdravim tako što poboljšava prokrvljenost mozga. Vitamin E dokazano smanjuje i progresiju Alzheimerove bolesti.
Avokadu se pripisuju i blagotvorni učinci na probavu i oči kao i niz protuupalnih djelovanja koje smanjuju mogućnost razvoja raka. Ovu se tropsku voćku može jesti sirovu ili termički obrađenu, a najpoznatije svjetsko jelo na bazi avokada definitivno je meksički umak guacamole – pire od avokada sa sokom limete, čilijem, lukom, soli i paprom.
Od avokada možeš napraviti i slastice, salate kao i ukusne umake za tjesteninu. Za tebe smo izdvojile tri odlična i vrlo jednostavna recepta s kojima ćeš ovu super namirnicu moći uključiti u svakodnevnu prehranu.
Poširana jaja s avokadom i rajčicom
Sastojci:
- 2 rajčice
- ½ žličice repičinog ulja
- 2 jaja
- 1 zreli avokado
- 2 kriške integralnog tosta
- 2 šake rikole
Priprema:
Prepolovi rajčice i zagrij malo ulja na tavi pa prepeci rajčice s donje strane dok ne omekšaju i postanu blago karamelizirane. U međuvremenu zagrij vodu u loncu i pažljivo razbij jaja te ih pusti da se kuhaju oko 1 do 2 minute. Dok se jaja kuhaju, izvadi meso avokada i zgnječi ga vilicom. Na tost stavi pire od avokada i na njega posloži rajčice, a zatim i jaja. Sve posipaj mladim lukom ili nasjeckanom rikulom i uživaj u ovom vrlo hranjivom obroku.
Smoothie od avokada i jagode
Sastojci:
- ½ očišćenog avokada
- 150 g jagoda
- 4 žlice jogurta
- 200 ml poluobranog mlijeka
- 1 žličica limunovog soka
- 1 žličica meda
Priprema:
Sve sastojke stavi u blender i dobro izblendaj te svježi napitak odmah popij.
Avokado humus
Sastojci
- 250 g slanutka (kuhanog ili iz konzerve)
- 3 žlice ekstra djevičanskog maslinovog ulja
- srednji avokado
- 3 žlice soka od limuna
- režanj češnjaka
- sol
- papar
- prstohvat kumina
Priprema:
Avokado prereži po pola i izvadi košticu. Meso avokada odvoji od kore pomoću žlice. U multipraktik stavi ocijeđeni slanutak i maslinovo ulje. Miksaj dok se ne dobije kompaktna smjesa. Zatim dodaj avokado, sok od limuna, protisnuti češnjak, sol i papar po ukusu te kumin.
Sve dobro izmiksaj dok se sastojci ne sjedine u jednoličnu masu.