Vaša djeca svakog dana brinu o koječemu. A moguće je da niti ne znate
sve njihove strahove. Evo kako im možete pomoći da lakše “prebrode” sve
što ih opterećuje...
1. Preseljenje
Napuštanje kuće ili stana i svih prijatelja je nešto što veoma muči svako dijete koje je suočeno s tom situacijom. Pitajte ih što misle da će biti dobro i pozitivno ako ili kada se preselite, kao i ono što misle da neće biti dobro. Nemoguće je proniknuti u njihovu glavu, a moguće je da ih brinu samo sitnice koje je moguće promijeniti – kao na primjer hoće li im se dopasti boja nove sobe (a to je nešto što lako možete promijeniti). Objasnite im sve pozitivne stvari koje će proizaći iz preseljenja – vrt, lijepo igralište kraj stana ili kuće, veća soba...
2. Priče u vijestima
Nije najbolje da dopuštate premalenoj djeci da gledaju televiziju, iako je teško neke stvari prešutjeti. Primjerice, mnogo male djece se uplašilo kad su čulo da je nestala (odnosno oteta) četverogodišnja Madeleine McCann. Slično je i kad pogine neko dijete. Naravno, ovakve priče možete iskoristiti kako biste ih naučili da se moraju paziti i kako se zaštititi, ali ih nemojte plašiti. Dozvolite djeci da podijele s vama svoje osjećaje i brige, objasnite im što bi oni morali činiti u sličnoj situaciji.
3. Nešto će se loše vama dogoditi
Djecu često brine da ćete imati nesreću kad izađete iz kuće. Kad nekud odlazite, recite im kud idete i kada ćete se vratiti. I nemojte se i vi uzrujavati što ih ostavljate kod kuće, panika je zarazna. I objasnite im da njihova dadilja, rodbina, susjedi... imaju vaš broj telefona i mogu vas lako dobiti ako će to biti potrebno.
4. Kad se vi i vaš partner svađate
Mnogo djece misli da je njihova krivica što im se roditelji svađaju. Nemojte im reći “Nisi ti kriv što se mi svađamo”, jer će to onda tek pomisliti. Objasnite im da se mame i tate ponekad prepiru, ali da to ne znači da se ne vole. Ako se svađate ispred njih, pokušajte se i pomiriti ispred njih, tako da to oni vide i nauče isto reagirati u sličnoj situaciji.
5. Čudovišta u mraku
Recite im kako je mrak dobar jer pomaže da se odmorimo i naspavamo. Pokušajte s njima sjediti u mraku i pričati zabavne priče i pokazati im kako se ništa neće dogoditi. Ponekad se ne boje mraka, možda su to čudovišta. Ako je to njihova briga, nemojte gledati ispod kreveta ili u ormar, jer to implicira da su oni stvarno možda ondje. Radije ih podsjetite da su čudovišta izmišljena, da ne postoje, da su savršeno sigurni u svom krevetu i sobi i da im se ništa neće dogoditi. Nemojte im dozvoljavati da navečer gledaju strašne crtiće ili filmove.
6. Smrt
Recite im da će imati veoma dug i sretan život i da se ne moraju brinuti o smrti sve dok ne budu jako stati. Naravno, vi ne možete znati što će biti, ali bolje je da im date informacije primjerene njihovom uzrastu, nego da ih plašite “istinom”.
7. Psi
Možda ih je pas ugrizao ili napao i to ne mogu zaboraviti. Ili su nervozni u njihovoj blizini jer se i vi bojite pasa. Najbolja solucija je da odete kod prijatelja koji imaju malog, pitomog psa i tako ostvarite prvi kontakt s psom. No, pripazite, istaknite im da nisu svi psi pitomi i dobri, te da bi trebali paziti kako se odnose prema njima.
8. Maltretiranje (bullyjing)
Čini se da su djeca sve agresivnija i sve je više nasilja među djecom. Tako možda i vaše dijete strahuje da ga netko od suškolaraca ne napade i istuče, ili ga psihički maltretira. Ne kaže se bez veze da je najstresnije razdoblje u životu ono od 5 do 12 godine. Stvorite naviku razgovaranja sa svojim djetetom, pričajte o svemu i svačemu, tako će se osjećati sigurno da vam se o svemu mogu povjeriti.
9. Svađa s prijateljima
Slušajte što vam govore i obzirno ih ispitajte o situaciji. Nemojte ih napadati. Je li moguće da se mogu pomiriti s prijateljem ako se ispričaju i “progutaju” ponos? Moguće je i da su sami krivi za ono što se dogodilo, pa im objasnite kako da takve stvari u buduće izbjegavaju i ne rade. Ako nikako ne mogu popraviti prijateljstvo, pomognite im da ga prebole. Objasnite im da se takve stvari ponekad naprosto događaju te da i najbolja prijateljstva ponekad pucaju. Recite da razumijete da ih sada to boli, no da će s vremenom postati sve bolje.
10. Odlazak kod liječnika/zubara
Ako su stariji, moguće je da su imali loša iskustva pa ih je strah ponovo k doktoru. Saslušajte sve njihove brige i kažite: “To stvarno zvuči grozno, pa hajdemo onda reći doktoru/zubaru, da ti se to nije dopalo, da te boljelo i pitati ga može li se to ikako drugačije napraviti”. Mlađu djecu s manje iskustva pitajte što ih najviše brine i objasnite im kako će posjet doktoru izgledati i da su doktori veoma bitni za naše zdravlje.
Niste vi jedini koji brinete, i vaša djeca imaju mnoge strahove