U školi sam bila odlična učenica s pohvalama, pa sam naravno morala slušati zlobne komentare od strane drugih učenika. Ono što mene muči je to da moja prijateljica zbog koje sam uvijek tu kad je najpotrebnije, nije poštovala ono što ja volim, podrške od nje nisam nikad imala, samo svakojake komentare i to ne samo od nje... Sjećam se jedne rečenice od profesorice: „Ti možeš biti jako dobra prijateljica“. U čemu je onda moj problem? Emma
Draga Emma,
prije nego ti dam odgovor, voljela bi ti postaviti nekoliko pitanja.
Kada kažeš da si uvijek tu za prijateljicu koja ne poštuje ono što ti voliš, od koje nemaš podrške i od koje doživljavaš svakakve komentare, meni se nameće pitanje jesi li ikada o tome razgovarala s tom prijateljicom? Kako reagiraš na to kada ne poštuje ono što voliš, kada ti ne pruža podršku ili daje svakakve komentare? Kako se osjećaš zbog toga? Postoji li nešto na što možeš utjecati u tom odnosu?
Često puta nam se dogodi da uđemo u odnos s ljudima koji nam nisu kompatibilni – nemamo iste vrijednosti, ne dijelimo iste stavove, nemamo zajedničke sklonosti… Ukoliko postoji barem jedna zajednička dodirna točka (primjerice hobi) i međusobno poštivanje, taj odnos može biti zadovoljavajuć. No, ukoliko nema međusobnog poštovanja, tada ni odnos ne može biti korektan.
Kako druge ljude i njihove postupke ne možemo mijenjati, preostaje nam jedino da se usmjerimo na sebe i vlastite postupke. Drugim riječima, ako sam u odnosu s osobom s kojom nemam sličnosti a pritom mi se čini da me ni ne poštuje, moja odluka može biti razgovarati s tom osobom i pitati je želi li se potruditi oko našeg odnosa. Mogu joj reći kako se osjećam i da mi je važno da poštujemo međusobne različitosti. Ukoliko druga osoba to ne želi, nema smisla ulagati u jednostran odnos.
Razmisli što ti je važno u prijateljstvu: koje vrijednosti, stavovi, osobine. Najbolji prijatelji nisu nužno oni s kojima smo dijelili školsku klupu: nekada najbolje prijatelje upoznamo tijekom studija, na slobodnim aktivnostima, u kafiću… Dobrog prijatelja ne dobivamo isključivo vlastitom požrtvovnošću; prijateljstvo je dvosmjeran odnos i uključuje obje strane. Kreni na mjesta koja se tebi sviđaju, počni se baviti aktivnostima koje ti voliš i uvjerena sam da ćeš uskoro biti okruženi ljudima sličnima tebi. A možda se iz toga izrodi i obostrano prijateljstvo.
Ukoliko ti je potrebno savjetovanje i podrška ili imaš još pitanja, slobodno nam se obrati u naš Centar.
Kristina Bačkonja, dipl. psiholog i NLP trener