Pjevačica, glumica i plesačica. Kraljica, baka i legenda rock and rolla. Dobitnica osam nagrada Grammy, tri Grammy Hall of Fame nagrade, rekorderka s najviše prodanih karata za koncerte. Glazbena ikona. Ovo su samo neke od riječi s kojima možemo opisati veliku Tinu Turner koja danas slavi 81. rođendan.
Dok je u svojoj 60 godina dugoj karijeri prodala oko 200 milijuna ploča i nizala uspjeh za uspjehom, u privatnom životu proživjela je pakao, od nasilničkog braka s bivšim suprugom Ikeom Turnerom i samoubojstva starijeg sina Craiga do preživljenog moždanog udara, karcinoma i transplantacije bubrega.
Kako je i sama jednom prilikom rekla: "Cijeli je moj život borba. Imam osjećaj da je počela još dok sam bila u majčinoj utrobi, patila sam cijelo djetinjstvo i u braku s Ikeom. Takva sam, valjda imam tu neku snagu da isplivam na površinu."
Ipak, ništa je nije pokolebalo i iz svake životne nedaće uzdigla se snažnija nego ikad. Ovo je njezina životna priča.
Na današnji dan, 26. studenog1939. godine, u gradiću Natbush u američkoj saveznoj državi Tennessee, rodila se Anna Mae Bullock - ili imenom po kojem je cijeli svijet poznaje - Tina Turner.
Već od djetinjstva nije joj bilo lako. Rođena kao druga kći, njezina majka Zelma Priscilla bila je radnica u tvornici, dok je otac Floyd Richard Bullock bio baptistički svećenik. Kad je imala 11 godina, njezini roditelji su se odlučili razvesti, otac ih je napustio, a zatim privremeno i majka koja je pobjegla od suprugove teške naravi. Djevojčice su tada živjele sa strogom bakom, a kada je baka umrla, preselile su se k majci u St. Louis.
Upravo je tamo 18-godišnja Anna upoznala relativno poznatog rokera, Ikea Turnera. On joj je dopustio da pjeva kao prateći vokal u njegovoj grupi, a nakon što je 1960. uspješno zamijenila pjevačicu na snimanju pjesme 'A Fool in Love' i singl je stigao na drugo mjesto top ljestvice, Anna je promijenila ime u Tina. To umjetničko ime odabrao joj je Ike jer ga je podsjećalo na 'Sheenu', njegov omiljeni lik iz tv serije o kraljici džungle. Glazbenik nije gubio vrijeme, svoj bend odmah je preimenovao u Ike i Tina Turner, a njih dvoje započeli su svoj uspon kao glazbeni, ali i svoj pad kao ljubavni par.
Te iste godine Tina je zatrudnjela, Ike ju je prvi put udario, a kad je rodila, već sljedeći dan ju je natjerao da nastupi na njihovom zajedničkom koncertu. Unatoč njegovoj agresiji, 1962. godine vjenčali su se u Meksiku, a uz njegovu ovisnost o kokainu, tada je počeo i stalno spavati s drugim ženama, a jedna od njih je i zatrudnjela. Tina je nakon toga popila 50 tableta za spavanje jer nije vidjela drugi izlaz, a kada su joj spasili život ispumpavanjem želuca, iste večeri morala je nastupiti.
Sve to vrijeme, njihova karijera bila je i više nego uspješna, uz hitove poput 'It’s Gonna Work Out Fine', 'River Deep Mountain High' i verzijom 'Proud Mary' Creedence Clearwater Revivala, koja je i danas Tinin zaštitni znak.
Svime je upravljao Ike, koji je istovremeno bio i menadžer i umjetnički direktor i producent, a svojoj ženi od samog početka davao gotovo isključivo naređenja. Posljednji veliki zajednički uspjeh doživjeli su 1973. godine s pjesmom, koju je napisala sama Tina Turner i godinama se morala boriti da bi je uopće snimila. Nakon toga, Tina je snimila neuspješan solo album (Ike je, naravno, bio producent), nastupila u filmskoj verziji rock opere 'Tommy', a istovremeno sve više željela napustiti nasilnog muža ovisnog o kokainu.
Neke od šokantnih priča, Tina je otkrila u svojoj knjizi 'Moja ljubavna priča: Memoari', izdanoj 2018. godine: "Sve ružno među nama postajalo je još ružnije i ispunjeno mržnjom sa svakim njegovim ušmrkavanjem kokaina. Zalio me vrelom kavom po licu i prouzročio mi opekline trećeg stupnja. Moj nos mu je toliko puta poslužio kao vreća za udaranje da sam često osjećala kako mi se krv slijeva niz grlo dok pjevam. Slomio mi je vilicu i gotovo da se ne sjećam kako je moje lice izgledalo bez crne modrice oko oka".
Kada ju je 1976. godine po tisućiti put premlatio na putu od aerodroma do hotela u Dallasu, Tina je čekala da Ike zaspi, a zatim sa samo 36 centi u džepu i malim kovčegom odjeće pobjegla glavom bez obzira i napokon ga napustila. Sljedećih šest mjeseci skrivala se od Ikea i preživljala uz pomoć prijatelja.
U brakorazvodnoj parnici 1978. godine dobila je pravo na korištenje svog umjetničkog imena (jedinu stvar koju je tražila od Ikea), dva automobila marke Jaguar, ali i naslijedila dugove od otkazane turneje zbog Ikeove ovisnosti. Poslije toga, Ike i Tina više nikad nisu bili u kontaktu,a Ike je 2007. godine umro od predoziranja kokainom.
Trebalo joj je vremena kako bi pronašla novi uspjeh nakon Ikea, a nakon dva neuspješna albuma, 'Rough' i 'Love Explosion', bila je prisiljena pjevati po hotelima kako bi preživjela i platila dugove. Srećom, u Europi je i dalje bila popularna, pa je 1982. godine potpisala ugovor s britanskim Capitolom i 1984. godine snimila legendaran album 'Private Dancer'. Samo neki od hitova s albuma bile su pjesme 'Let's Stay Together', 'What's Love Got to Do With It', 'Better Be Good To Me', 'Private Dancer' i 'Show Some Respect'. Bio je to jedan od najvećih, ako ne i najveći povratak u povijesti glazbe.
Godinu dana kasnije, snimila je pjesmu 'It's Only Love' u duetu s Bryanom Adamsom, sudjelovala u snimanju 'We are the World', a na Live Aid koncertu nastupila s Rolling Stonesima. Te iste godine dobila je ulogu u kultnom filmu ‘Pobješnjeli Max 3’ u kojem je utjelovila Aunty Entity i otpjevala naslovnu pjesmu 'We Don’t Need Another Hero' koja joj je donijela još jedan Grammy. Uspješnice su se samo nastavile nizati; prvo albumom 'Break Every Rule', zatim osvajanjem još tri Grammyja zaredom, a onda je 1987. ušla u Guinnessovu knjigu rekorda kad je tijekom turneje pjevala na najvećem nedobrotvornom koncertu svih vremena, pred čak 184 tisuće ljudi. Tijekom te turneje, snimila je album 'Tine Live in Europe', koji joj je donio još jedan Grammy, a uspjeh je nastavila i 1989. godine s albumom 'Foreign Affair'.
U međuvremenu se preselila u Europu i sa svojim partnerom Erwinom Bachom počela živjeti u Švicarskoj te tijekom 90-ih usporila. Pod time mislimo da je 'samo' snimila kompilaciju 'Simply the Best', sudjelovala na nekoliko grupnih albuma, odglumila malu ulogu u filmskoj parodiji 'Posljednji akcijski junak' i 1999. snimila album 'Twenty Four Seven' te najavila posljednju turneju.
Ni to nije bio kraj za veličanstvenu Tinu Turner jer 2004. objavila je još jednu kompilaciju, a 2008. započela još jednu turneju. Cijelo to vrijeme, Tina je odgojila četvero djece - dvojicu svojih sinova i dvojicu sinova iz Ikeovih veza, preživjela je moždani udar, pobijedila je rak, a 2018. godine šokiralo ju je samubojstvo najstarijeg sina. I dan danas živi u Švicarskoj sa svojim partnerom Erwinom, kojeg često ističe kao najveću podršku i životno veselje, a kako je i sama napisala: "Najvažnije je da još stojim na nogama i da se napokon mogu osvrnuti za sobom i shvatiti zašto sam imala takav život. Dobro se uvijek izrodi iz lošeg, veselje iz boli. Nikada nisam bila toliko sretna kao sada."
Tina, sretan ti rođendan!