Ja sam slučaj prijavila prosvjetnoj inspekciji. Škola je sve napravila da slučaj zataška te su čak išli toliko daleko da su djete koje je teško ozlijedilo moje dijete nagovarali da laže te da ga nije on lupio nego da je moj dječak slučajno pao. O tome sam obavijestila prosvjetnu inspekciju. Škola je sve napravila da zataška slučaj i lagali su besrammno da se to dogodilo jer je moje dijete nespretno palo, a istina je bila da ga je drugi dječak, dok je moj sin stajao na penjalici, grubo gurnuo i on je na šipki penjalice izbio zube. Nakon više intervencija prosvjetna inspekcija je utvrdila da je škola lagala o navedenom incidentu i nastavnica koja je lagala bila je suspendirana. No tu priča ne završava, jer moje dijete i dalje zlostavljaju, no škola pere ruke, jer ti nasilni učenici imaju nasilne očeve s kojima škola ne želi imati posla, a s druge strane ne žele priznati da nisu u stanju prekinuti nasilje koje se sustavno događa. Što da radim? Majka Draga mama,
Jako mi je žao što čujem da se Vaš sin nosi s takvim problemima u školi. Vidi se da ste brižna majka koja se trudi što više zaštiti svog sina u ovoj nepovoljnoj situaciji.
Kao što vjerojatno znate, škola je dužna i odgovorna osigurati djeci sigurnu okolinu u kojoj neće ispaštati zbog zlostavljanja pa bi se tako trebala pobrinuti i da spriječi nasilje koje je usmjereno na Vašeg sina. Nažalost, ponekad se događa da institucije ne reagiraju adekvatno pa da stoga roditelji moraju biti ti koji će osmišljavati načine kako da maksimalno zaštite svoje dijete u toj okolini.
Jako je dobro što ste o spomenutom incidentu bili obavijestili prosvjetnu inspekciju i na taj način poslali poruku da je nedopustivo da se tako bitne stvari zataškavaju ili se pokušava umanjiti njihov značaj.
Zlostavljanje od strane vršnjaka može kod djeteta potaknuti osjećaj uplašenosti, nesigurnosti, usamljenosti, nisko samopoštovanje te može imati brojne druge negativne posljedice. Upravo zbog toga važno je da budete ustrajni u traženju rješenja ove neugodne situacije i da, ukoliko dijete i dalje trpi zlostavljanje u školi, o tome ponovo obavijestite nadležne.
Dok institucije ne obave svoj dio posla važno je da Vi budete svome sinu podrška i da gradite odnos s njim. Također, bilo bi dobro da razgovarate s njim o tome kako može reagirati u situacijama kada dođe do nasilja od strane druge djece. Uvježbajte s njim kako da izbjegne potencijalno ugrožavajuće situacije i kako da traži pomoć kada mu je potrebna.
Možete mu pomoći i na način da:
· saslušate dijete i ne prekidate ga dok vam priča o tome što se dogodilo
· uvjerite ga da nije ono krivo i da je učinilo pravu stvar rekavši vam
· potražite pomoć nastavnika i školskog suradnika
· ne ohrabrujte dijete da se samo odupre tome (npr. „Vrati mu“!)
· potaknete dijete da se druži s prijateljima u školi i na putu u školu
· budite svjesni znakova i simptoma zastrašivanja, koje ne zanemarujete nego kontaktirate školu
· ne držite zastrašivanje tajnom
· potaknite pitanje uvođenja programa za suzbijanje nasilničkog ponašanja i zastrašivanja u školi
· pružite djetetu priliku da kaže što misli o tome
· okupite i druge roditelje te raspravite o problemu i načinu njegova suzbijanja
· predložite školski pravilnik za rješavanje sukoba – dokument u kojem se navodi kako se škola suočava s incidentom i rješava svaki incident
· dogovorite se da otpratite dijete u školu ako se nasilničko ponašanje događa na putu prema školi
· odvedite dijete na tečaj samoobrane ako to može pomoći njegovu samopouzdanju i osjećaju sigurnosti
· zapisujte sve incidente Nadam se da će se situacija promijeniti i da će se Vaš sin u školi moći osjećati sigurno i zaštićeno, jer bi tako i trebalo biti. Tea Knežević, bacc. univ. psyh.