Beba ima prekide disanja u snu i mama ga ne može probuditi

Poštovani, imam dječaka od godinu i mjesec dana. Dijete je izuzetno aktivno no slabo spava, otprilike tek 8 sati noću i 2 sata preko dana i to uz buđenja, nemiran san i bacanje po krevetu.

shutterstock_1735801265.jpg

Dijete je normalne tjelesne težine i sasvim zdravo. Ono što je problem što se već nekoliko puta i to otprilike u isto vrijeme noću dogodilo da dijete ne mogu probuditi iz sna tj. primijetila sam da ne diše i uopće ne reagira kad ga se pokuša probuditi. Uz to primijetila sam da povremeno hrče i teže diše. Do sada nije bio bolestan niti je imao ikakvih problema s disanjem. Dijete je dojeno i još uvijek preko noći traži hranjenje, mislim više iz navike (no trudim se ukinuti noćne obroke) no činim li grešku što mu zbog izbijanja zubića dajem češće dojku kao i netom prije spavanja? Da li zbog punog želuca vraća dio sadržaja pa otežano diše i uslijed toga gubi dah? Da li je to moguć uzrok kratkotrajnog nedisanja u snu? Kako da spriječim nedisanje? Da li je pametno staviti djetetu jastuk pod glavu u njegovoj dobi? Trudim se staviti ga da spava na boku no još uvijek je premali i puno se vrti i namješta tako da ne može dugo spavati u istom položaju. Isto tako da li da mu ne dajem dojku bar sat vremena prije spavanja? U svakom slučaju situacije u kojima primijetim da dijete ne diše su užasne i strah me zaspati. Imate li kakav savjet kako da spriječim takve situacije i što da činim? Puno hvala. Ivana

Djeca znaju nekada disati u snu vrlo tiho, i s razmacima koji nisu uvijek pravilni između udisaja, pa je vjerojatnije da se to dogodilo, a manje vjerojatno prava kriza disanja (apnea). Dijete koje ima apnee, tj. ne diše preko 10 sekundi, mijenja i boju kože, tj. plavi u licu, što Vi ne navodite. Što se tiče podloge na kojoj spava, možete ju nakositi, tako da je glava na povišenom. Ako povremeno teže diše na nos i hrče, moguće je da je uvećana tzv. treća tonzila (adenoid) , što se može utvrditi ORL pregledom.

Refluksne epizode (vraćanje hrane) obično su češće kod dojenčadi, pa mi je teško vjerovati da se sada pojavljuju, a prije nisu. Uvečer nastojte da pojede dovoljno gust i kaloričan obrok, tj. kašicu kako bi smanjili potrebu za podojima tijekom noći, a na taj način smanjujete i rizik eventualne refluksne epizode.

Ukoliko Vam se ipak čini da se radi o krizama disanja, onda se morate odmah javiti liječniku, a dijete treba bolničku obradu.

prim. ALEMKA JAKLIN KEKEZ, dr.med, specijalist pedijatar, uži specijalist pedijatrijske gastroenterologije

Poliklinika za dječje bolesti Helena