Bili smo kod liječnika i on je ustanovio da je to neki dermatitis.
Poštovanje. Bebica mi je stara 6,5 mjeseci. Prije mjesec dana osjetila sam joj na laktu hrapavu površinu, da bi se prije 4 dana to proširilo iznad i ispod lakta. Praćeno je laganim crvenilom sa sitnim točkicama. Bili smo kod liječnika i on je ustanovio da je to neki dermatitis. Ono što bi me zanimalo je uzrok tog dermatitisa. Prije mjesec dana počela sam ju dohranjivati voćnim kašicama i povrtnim, a od novih namirnica dala sam mu Hippov frutolino napravljen s vodom. Ima li dermatitis veze s hranom? Je li izlječiv? Pedijatar nam je propisao Plimikol i Bepanten kremu. Hvala puno! Mama A.
Iako je vrlo nezahvalno govoriti o kožnim promjenama samo prema opisu, vjerojatno se kod vaše bebe radi o atopijskom dermatitisu. Atopijski dermatitis je pretežno alergijska bolest i smatra se da je alergija na hranu uzrok 37% atopijskog dermatitisa. Alergeni koji uzrokuju 90% alergijskih reakcija su mlijeko, jaja, soja, gluten, kikiriki, orašasti plodovi, ribe i školjke. Bilo bi dobro da dojite vaše dijete i nastojite dojenje održati do godine dana.
Atopijski dermatitis je upalna bolest kože i procjenjuje se da od nje boluje oko 15 % djece predškolske i školske dobi. Naziv atopija znači da je riječ o nasljednoj sklonosti alergijskoj reakciji, iako se alergija ne može dokazati u svih bolesnika s ovom bolešću.
Niste napisali da li postoji alergija u vašoj obitelji, jer se nasljeđuje sklonost promjenjenoj (alergijskoj) reakciji na uobičajene alergene okoline. Alergološka obrada se može učiniti u svako životno doba. Njome možete dokazati preosjetljivost na uobičajene alergene, no najbolji pokazatelj je reakcija vašeg djeteta na određene alergene koje unosite hranom. Obratite pozornost na pogoršanje kožnih promjena ili pojavu probavnih smetnji nakon unošenja nekih namirnica.
Atopijski dermatitis nije opasna bolest, ali je često dugotrajna i vrlo dosadna, obilježena je razdobljima poboljšanja i pogoršanja. U većini slučajeva prolazi nakon 10-te godine života ili puberteta, no često se nastavlja i u odraslu dob.
dr. Svjetlana Bela Klancir, spec.pedijatar
Poliklinika za dječje biolesti dr.Sabol